Galgant 100 g Produkty Hildegardowe WITPAK
  • Galgant 100 g Produkty Hildegardowe WITPAK

Galgant 100 g Produkty Hildegardowe WITPAK

Galgant firmy Witpak to przyprawa o wyrazistym i ostrym smaku, nieco podobnym do imbiru. Jest jedną z drogocennych przypraw w diecie św. Hildegardy spożywana w postaci sproszkowanego korzenia. Idealny do mięs, gulaszów, pieczenia. Można go również używać jako dodatek do herbat, kompotów oraz dżemów. Często wykorzystywany jest jako składnik nalewek.

Ilość
Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie

Galgant

waga netto: 100 g

Witpak

Galgant lub inaczej Galangant pochodzi z Azji południowo – wschodniej i do Europy trafił dzięki Tatarom. Był używany głównie jako przyprawa do rozmaitych alkoholi. Najbardziej znany jest w Tajlandii. Używa się go dosłownie do wszystkiego, jednak najpopularniejsze potrawy z galangalem to zupy. Galgant to przyprawa równie aromatyczna i piekąca jak imbir, ale bardziej gorzkawa i pieprzowa w smaku. Suszony korzeń samodzielnie nie nadaje się do spożycia. Można przyrządzić z niego napar i nalewkę, a najlepiej wykorzystać go w kuchni, gdyż nadaje potrawom wyjątkowy aromat. Idealny do mięs, gulaszów, pieczenia. Dodaje się go również do dań z owocami morza, do sałatek i do sosów, w tym również dipów. Można go również używać jako dodatek do herbat, kompotów oraz dżemów. Zgodnie z dietą św. Hildegardy powinno spożywać się go z w formie sproszkowanego korzenia. Był także polecany do przygotowania nalewek oraz łączenia z koprem włoskimmiodem lub chrzanem. W ofercie firmy Witpak przyprawy polecane przez Św. Hildegardę takie jak: bertramhyzop czy dyptam tworzą całą linię Produktów Hildegardowych.

Produkty firmy Witpak należą do produktów najwyższej jakości. Staranny dobór surowca ze sprawdzonych źródeł sprawia, że oferowany asortyment spełnia oczekiwania klientów. Produkty pakowane są w opakowania typu „doypack” z zamknięciem strunowym umożliwiającym wielokrotne zamykanie i otwieranie produktu co ułatwia jego przechowywanie. Opakowania wykonane są z grubego materiału, który gwarantuje niezmienioną jakość produkty przez cały okres przydatności do spożycia.

Św. Hildegarda z Bingen uznawana jest za największą średniowieczną zielarkę oraz znawczynię medycyny naturalnej, kompozytorkę, badaczkę natury. Św. Hildegarda podkreślała ścisły związek pomiędzy odpowiednim żywieniem a zdrowiem. Według Świętej, to co jemy, jest naszym lekarstwem. Kuchnia św. Hildegardy zapewnia zaopatrzenie we wszystkie niezbędne organizmowi składniki. Jest oparta przede wszystkim na diecie orkiszowo-warzywno-owocowej. Spośród całej, ogromnej gamy produktów spożywczych jakie człowiek ma do dyspozycji, święta umiłowała szczególnie orkisz, kasztany jadalne oraz koper włoski. Papież Benedykt XVI ustanowił św. Hildegardę doktorem kościoła w uznaniu za jej wkład w rozwój nauki Kościoła.

Zapraszamy na rekolekcje z dietą św. Hildegardy, które odbywają się w Klasztorze na Karczówce w Kielcach. Rekolekcje staja się okazją do odzyskania wewnętrznej równowagi oraz poznania diety św. Hildegardy.

Składniki:

galgant korzeń mielony

Najlepiej przechowywać w zamkniętym pojemniku w suchym i chłodnym miejscu , chronić przed światłem

Produkt może zawierać: gluten,orzeszki ziemne (arachidowe), orzechy,soję , nasiona sezamu.

Kraj pochodzenia: w zależności od dostawcy surowca lub produktu - przed dokonaniem zakupu zapytaj nas o kraj pochodzenie produktu lub zobacz na etykiecie.

Witpak Spółka z ograniczona odpowiedzialnością sp. k, 25-619 Kielce, ul. Chałubińskiego 13

Opis

Producent
Witpak
Masa / Pojemność
100 g
Nowy produkt

16 innych produktów w tej samej kategorii: